Blog

Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi 14 Vampir Filmi

En iyi vampir filmleri şu sıralar çoğumuzun listesinde mevcut. Özellikle Alacakaranlık serisinden sonra vampirler günümüzde gençler ve genç yetişkinler arasında çok popüler  vampirlere inananlar, gerçek olmalarını dileyenler, takıntılı vampir hayranları, bir vampir sevgilim olsun diye dilek tutanlar ve daha niceleri: Peki, hep böyle miydi? 

Vampirler ve Vampirlerin Tarihi

Vampir kelimesi popüler kültürde ölümsüz, ışığa çıkamayan, tabutta uyuyan, sarımsak ve haçtan korkan, kan emici ve yarasaya dönüşebilen bir yaratık olarak algılanıyor. Peki, hep böyle miydi? Aslında vampir efsanesinin kökeni sandığımızın aksine Ortodoks Hristiyanlarından çok daha öncesine dayanıyor. İlk olarak Babil halkının vampir efsanesini ortaya çıkardığı düşünülüyor. 

Ayrıca bildiğimiz vampirlerin aksine Babil halkının vampirleri güneş ışığından etkilenmiyor, gündüzleri de geceleri de avlanabiliyor. Şimdiki durumun aksine Babil döneminde ve Orta Çağ Avrupasında vampirler şeytani yaratıklar olarak gözüküyor ve birçok hastalıktan mesul tutuluyorlardı. Vampirlerin özellikleri ve tarihini öğrendiğimize göre en iyi vampir filmlerine dönelim!

Van Helsing

Özellikle 2000’lerin başında çok popüler olan hâlâ da en çok aratılan vampir filmlerinden biri, Van Helsing. Hugh Jackman’ın başrolde oynadığı filmin yönetmenlik rolünü Stephan Sommers üstleniyor. IMDb’den 6.2/10 alırken Rotten Tomatoes 57% alıyor. Puanlarının düşük olması sizi aldatmasın, çoğu vampir filminin oylaması benzer. 

En iyi vampir filmlerinden olan Van Helsing’in modern bir dizisi de bulunuyor.

Konu: Ünlü bir vampir avcısı olan Van Helsing ve Anne Valerious isimli prensesle birleşip insanların geleceğini kurtarmak için Drakula, Kurt adamlar ve Frankenstein ile mücadelesi anlatılmaktadır. 

What We Do in the Shadow

En iyi vampir filmlerinden olduğunu düşünmeyecekler de olsa en komiklerinden olduğu kesin. What We do in the Shadows filminin şu an aynı isimle ve aynı karakterlerle dizisi devam ediyor. Taika Waititi’nin başrolünü, anlatıcı rolünü, yönetmenliğini üstlendiği film belgesel tarzında bir çekime sahip bu yüzden vampirlerin büyülü dünyasında girebiliyorsunuz. Parodi filmimiz IMDb’den 8.6/10 alırken Rotten Tomatoes’ta 96% alıyor.

Konu: Uzun yıllardır vampir olan ve 4 farklı yaş, dönemden vampirin ev arkadaşlığını anlatıyor. Sandığımızın aksine bizim yaşantımıza çok benzer yaşamlar sürmeleri, gruba yanlışlıkla giren yeni bir vampir ve onun insan arkadaşıyla oldukça sürükleyici ilerleyen bir konuya sahip.

Alacakaranlık

Çıktığı zamanda sinemaları dolduran bir film serisiyle devam ediyoruz. Genç kızların vampirlere aşık olmasına sebep olan ve peşinden hayran kitleleri oluşturan Alacakaranlık serisi, aynı isimli kitap serisinden uyarlanıyor. 

Başrolleri Robert Pattinson, Kristen Stewart ve Taylor Lautner paylaşıyor. IMDb’de 5.3/10 alırken Rotten Tomatoes’ta 49% alıyor. Gelin gençlere göre en iyi vampir filmi olan Alacakaranlık serisinin konusuna göz atalım!

Konu: Henüz 17 yaşındaki Bella’nın babasının yanına kuytu bir kasabaya taşınıp vampir olan Edward’a aşık olmasıyla gelişen olayları konu alıyor. Edward’a aşık olan Bella ve ona aşık olan Jacob üzerinden bir aşk üçgeni ilk filmimizin merkezi oluyor. Vampir ve 100 küsür yaşında olan Edward ve Bella’nın imkansız aşkı, gençlik sorunları, baba-kız çatışması etrafında fantastik bir hikayeyi konu alıyor.

Vampires Suck(Biri Beni Isırdı)

Alacakaranlık serisinden bahsetmişken onun unutulmaz parodisinden bahsetmemek olmaz. Biri Beni Isırdı özellikle Alacakaranlık serisiyle alay eden bir parodi filmi. Aynı zamanda vampirlerle, fangirllerle, kurt adamlarla ve ergenlik dalga geçiyor. 

IMDb’de 3.4/10 alırken 29% alıyor. Çok başarılı bir parodi filmi olmasının yanı sıra en iyi vampir filmlerinden biri.

Konu: Konusu Alacakaranlık filminin konusuyla aynı ama baktığı yer çok farklı. Hikayeye biraz daha muzip bir yerden bakıp, ironik özelliklerini ortaya çıkarıyor

Underworld: Rise Of The Lycans(Karanlıklar Ülkesi: Lycans’ların Yükselişi)

Listemize bir aksiyon-korku filmiyle devam ediyoruz. Karanlık Ülkesi de bir film serisi, serimizin özellikle 3. filmi serideki en popüler yapım. Hem serinin hem de tüm zamanların  en iyi vampir filmlerinden biri .İçinde neredeyse her vampir filmi gibi kurt adamlar bulundursa da burada çatışmamız aslında kurt adam ve vampirlerin bitmez kavgası.

IMDb’de 6.5/10 alan yapım Rotten Tomatoes’ta 63% alıyor.

Konu: Aristokrat vampirler ve kurt adam olan Lycanların mücadelesini anlatıyor. Ölüm tacirleri olarak ün salmış vampirler ile barbar Lycanların mücadelesindeki gizler serinin bu filmde açıklığa kavuşuyor.

Night Teeth(Gecenin Dişleri)

Geçtiğimiz yıl vizyona giren ve başarı elde eden filmlerden biri, Gecenin Dişleri. Debby Ryan ve birçok ünlü ismi bünyesinde bulunduran yapım gerilimin yüksek olduğu bir vampir filmi. Aşk ve aksiyon dolu film özellikle gençlere hitap ediyor. 

IMDb’den 5.7/10 alan yapım Rotten Tomatoes’ta %46 alıyor.

Konu: Eğlenmek üzere gece gezmesine çıkan iki genç kadının şoförlüğünü yapan Benny zamanla bu iki genç kadının 2000 yaşındaki vampirler olduğunu anlar. Blaire ve Zoe’nin maceraları, özellikle illegal işlerine ortak olan Benny’nin hayatta kalma mücadelesini göreceğiz.

Fright Night(Komşum Bir Vampir)

İlk versiyonu 1985’te çekilen klasik yapımın, 2011’de modern versiyonu çekildi. İki versiyon da çok başarılı yapımlar olsa da biz bu yazımızda ilk versiyonundan bahsedeceğiz. En iyi vampir filmlerinin başında gelen klasik yapım Fright Night’ın yönetmenliğini Tom Holland yapıyor. 

Film IMDb’den 7/10 alırken ki bu bir vampir filmi için oldukça yüksek, Rotten Tomatoes’ta 82% alıyor.

Konu: Başrol Charley, korku filmleri hayranı bir lise öğrencisidir. Bir gece yeni taşınan komşularının vampir olduklarını düşünmeye başlar. İzlediği, vampir dizisinin aslında gerçek vampirlere yardım etmeye çalıştığını fark eden Charley’in başından geçenleri göreceğiz.

Blade(Bıçağın İki Yüzü)

90’ların en iyi vampir filmlerinden biri olan Blade, aslında bir seri. Serinin ilk filmi olan Bıçağın İki Yüzü, aynı zamanda espirili hali ve başrolün karizmasıyla en havalı vampir filmlerinden biri olabilir. Wesley Spines başrolde karşımıza çıkarken filmin yönetmenliğini Stephen Norrington yapıyor. 

IMDb’den 7.1/10 alıyorken Rotten Tomatoes’tan 78% alıyor. 

Konu: Blade, küçük yaşta annesini vampirler yüzünden kaybetmiştir. Kendini bildi bileli vampirlere kan kusturmaktadır. Son vampir kalana kadar hepsini öldürmeye yola çıkan Blade için vampilerin de onu avlamaya gelmesi ile işler karışacaktır.

Abraham Lincoln Vampir Avcısı

Aynı isimli romandan esinlenerek çekilen yapım bir aksiyon filmi. Tarihi havası ve siyasi atmosferiyle sürükleyici bir yapım. Vampirlerden intikam almanın peşinde bir Abraham Lincoln ve 19.yüzyıl Amerikası ile farklı bir dünyaya giriyoruz. Ben Walker ve Anthony Mackie’nin başrolleri paylaşıyor. Yönetmen koltuğumuzda Kazak asıllı Timur Bekmambetov oturuyor. 

IMDb’den 5.9/10 alırken Rotten Tomatoes’tan 50% alıyor.

Konu: Avrupa işgal altındadır, ailesini vampirler öldürmüş olan Abraham intikam yemini eder. Amerika’ya gidip başkan seçilen Abraham, vampirlere karşı bir savaş açar.

Otel Transilvanya

En iyi vampir filmleri listemize bir aile/çocuk çizgi filmiyle devam ediyoruz. Son zamanların popüler animasyonlarından biri olan Otel Transilvanya bir çizgi film serisi. IMDb’den 7/10 şeklinde oylanırken Rotten Tomatoes’ta 72% not alıyor.

Konu: Özellikle canavarlar, vampirler ve kurtadamlara ev sahipliği yapan Otel Transilvanya’ya bir insan turist gelir. Otel sahibi Kont Drakula’nın genç kızı Mavis ile insan turistin birbirine aşık olması ile gelişen olayları konu alıyor.

From Dusk Till Dawn(Gün Batımından Şafağa)

İçinde George Clooney, Tarantino gibi isimler bulundurmasıyla dikkat çeken Robert Rodriguez yapımı. Senaryosunun da Tarantino’ya ait olmasından olsa gerek yapım eleştirmenler tarafından en çok beğenilen vampir filmlerinden biri. 

IMDb’de 7.2/10 alırken Rotten Tomatoes’ta 76% alıyor. IMDb’ye göre en iyi vampir filmlerinden biri.

Konu: Gecko kardeşler, soygun yaptıktan sonra Meksiya kaçmaya karar verirler. Yanları bir rahip ve ailesini alan kardeşler yol üzerinde vampirlerle karşılaşır ve hayatta kalmaya çalışır. Buluştukları barda karşılaştıkları vampirlerle filmin ikinci yarısı korku türüne dönüş yapar.

Sangue per Dracula(Blood For Dracula)

Birçok vampir filmi gibi Drakula filminden esinlenerek çekilmiştir. Paul Morrissey’in yönetmenliğini yaptığı bağımsız korku filmidir. Filmin içinde vampirler metafor olarak kullanılıp toplumun ahlak kuralları ve onların değişime odaklanılıyor. Özellikle kadın cinselliği ve üzerinde kurulan baskıya değiniyor.

Konu: Amerika’da bakire kanı bulmakta zorlanan Drakula, Katolik İtalya’ya gidiyor. İtalya’ya beslenmeye giden Drakula’yı Mario adlı bir avcı durdurmaya çalışıyor. Bu sefer kazık ile vampir kovalamak yerine, genç kızları Drakula’nın hedefi olmaktan kurtarıyor. Drakula’nın yavaş yavaş can çekişmesini izleyeceğiz.

Dark Shadows(Karanlık Gölgeler)

Fantezi kategorisinin kralı olan Tim Burton imzalı film. Tim Burton’ın Johnny Depp olmadan çalışmadığını biliyoruz. Depp’e Helene Bonham, Eva Green gibi ünlü isimler eşlik ediyor. IMDb’den 6.2/10 alıyorken Rotten Tomatoes’ta 46% alıyor. 

Konu:  Zengin ve çapkın bir vampir olan Barnabas, bir cadının kalbini kırar. Ailesi ile Liverpool’dan Amerikaya taşınmasına rağmen geçmişi peşini bırakmaz ve cadı kendisini lanetler. Barnabas 200 yıl bir tabutta hapis kaldıktan sonra bir kaza ile özgür kalır. Yıllar sonra malikanesine dönerek yeni hayata uyum sağlamaya çalışan Barnabas’ın çırpınışlarını izleriz. İntikam almaya ant içen Barnabas ne yapacaktır.

Underworld: Blood War(Karanlıklar Ülkesi: Kan Savaşları)

Tekrardan Karanlıklar Ülkesi serisinin bir filmine bakacağız. En iyi vampir filmlerinin ikisini bünyesinde bulunduran serinin 5.ci filmi. Serinin son filminde yeni karakterleri ve çatışmaların çözülmesiyle hikayenin bitişine şahit oluyoruz. 

IMDb’den 5.7/10 alırken 49% alıyor. Unutulmaz savaş sahneleri ile en havalı vampir filmlerin biri.

Konu: Selene, bu sefer savaşı bırakmıştır ama diğer vampirler ve Lycanlar onun kanını istemektedir. Selene, bütün gücünü keşfedecek ve bu savaşı bitirmeye gelecektir.

En iyi vampir filmlerini sizler için derledik. Sinema ve dizi dünyasına dair daha çok bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek