Blog

En İyi 7 Macbeth Uyarlaması

Shakespeare’in unutulmaz eserilerinden biri Macbeth, bu yüzden en iyi Macbeth uyarlamalarını bugün sizlere derledik. Öncesinde durup ’’Macbeth ne anlatıyor?’’ sorusunu sormakta fayda var. Macbeth, Shakespeare’ın en bilindik ve en çok beğenilen eserlerinden biri. Shakespeare bu eserinde güç düşkünlüğü, ihanet ve vicdan temalarını işliyor. 

Macbeth(2015)

İngiliz yazar Shakespeare’in Macbeth oyunu yine bir İngiliz yapım tarafından sinemaya uyarlanıyor. Oyunun asıl ismiyle sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Justin Kurzel yapıyor. Başrolleri Michael Fassbender ve Marion Cotillard gibi ünlü isimler paylaşıyor. Dram ve savaş filmi olarak çekilen yapımın birçok adaylığı var. Özellikle Cannes ve Altın Palmiye Ödüllerinde önemli adaylıkları var. IMDb’den 6.6/10 alan yapım Rotten Tomatoes’ta 80% puan alıyor. 

The Tragedy of Macbeth

En iyi Macbeth uyarlamalarına bu sefer bir Hollywood yapımıyla devam ediyoruz. Yönetmenliğini Joel Coen’nin yaptığı film, 2021 yapımı. Filmin siyah beyaz olması kafanızı karıştırmasın. The Tragedy of Macbeth filminin de başrollerini Denzel Washington ve Frances McDormand gibi ünlü isimler paylaşıyor. AFI ve Satellite gibi sanat ödüllerini elde etmiş bir yapım, izlemeye değeceğini düşünüyoruz. IMDb’de 7.1/10 olarak puanlanan yapım Rotten Tomatoes’ta 93% olarak puanlanıyor.

Throne of Blood

Akıra Kurosawa ve Shakespeare’in birleşimi elbette en iyi Macbeth uyarlamalarından biri olarak listemize giriyor. Bu sefer İngiliz oyun yazarımıza Japon kültürü ve Kurosawa tarzında bir yorumlama geliyor. Toshiro Mifune ve Isuzu Yamada başrolleri paylaşıyor. Akira Kurosawa’nın 1957 tarihli filmi IMDb’den 8.1/10 ve Rotten Tomatoes’ta 96% gibi oldukça yüksek puanlar alıyor.

Macbeth(1948) 

Yine listemize oyunun orjinal adı ile uyarlanan bir filmden devam ediyoruz. Yönetmenliğini ve başrolünü Orson Welles’in üstlendiği yapım Macbeth’in ilk sinemaya uyarlamalarından birisi. William Alland ve Jeanette Nolan gibi isimler Orson Welles’e yardımcı oyuncu olarak eşlik ediyor. Savaş ve dram tarzında olan bu uyarlamanın diğer uyarlamardan ufak bir farkı var oyunun tarihi yönünün üzerinde daha fazla duruyor. IMDb’den 7.1/10 alıyorken 86% alıyor. 

Scotland, PA

En iyi Macbeth uyarlamaları listemize bu sırada bir kara mizahla devam ediyoruz. Macbeth’i günümüz koşullarına uyarlayan yapım bir komedi. Kara mizahla beraber Macbeth’in anlatmak istediği anlatırken sizi de hikâyenin dramatik, iç karartıcı havasından kurtarıyor. Filmin yönetmenliğini Billy Morrissette üstlenirken başrolleri Christopher Walken, Maura Tierney ve James LeGros paylaşıyor. Film IMDb’den 6.6/10 alırken Rotten Tomatoes’ta 74% alıyor. 

Maqbool

Listemize bir Bollywood yorumu ile devam ediyoruz. Çıkış tarihi 2004 olan filmin yönetmenliğini Vishal Bhardwaj yapıyor. Başrolleri İrrfan Khan, Pankaj Kapur ve Tabu oynuyor. Film Macbeth’in ana hatlarını taşırken birebir bir uyarlama değil. Daha çok aşk, evlilik ve evlilikte ihanete odaklanan yapım yine de izlerken size Macbeth uyarlaması olduğunu gösterecektir. İMDb’den 8/10 alan yapım Rotten Tomatoes’tan 93% alıyor. Aldığı yüksek puanlar ve uyarlamadaki başarısıyla Maqbool en iyi Macbeth uyarlamaları listemize giriyor.

La Caduta Degli Dei(Lanetliler)

Son filmimizde bir İtalyan yorumuna bakacağız. Macbeth’in yine farklı bir zaman ve mekâna uyarlamasını görebileceğimiz bir film. Yönetmen koltuğunda Milanolu Luchino Visconti oturuyor. Başrollerde Helmut Berger ve Dirk Bogarde oynuyor. Yapımın farklı bir isimle(The German Trilogy) dizisi bulunuyor. IMDb’den 7.1/10 alan yapımımız 93% puan alıyor. 
Böylece “En İyi 7 Macbeth Uyarlaması’’ yazımızın sonuna gelmiş oluyoruz. Benzer konular veya daha fazla film tavsiyesi için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın, görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek