Blog

Soluksuz İzleyeceğiniz Vampir/Dizileri Filmleri

Vampir dizileri ve filmleri sinema tarihinin başlangıcından itibaren popüler olmayı başarmıştır. Geçmişten bugüne en beğenilen yapımlardan bahsedeceğiz. Vampir, gün batımıyla şafak arasında dirilen ve insan kanıyla beslendiğine inanılan mitolojik bir yaratıktır. İlgi çekici bu özelliğiyle film ve dizilere konu olmuş ve seyirciler tarafından çok ilgi görmüştür. 

 

Bugün vampirler hakkında bir çok inanış ve teori bulunuyor olması senaristlerin hayal gücüyle kaliteli yapımların ortaya çıkmasına imkan sağlıyor. İnsanların doğaüstü varlıkların bulunduğu yapımları keyifle izlediğini düşünerek sizin için en sevilen vampir dizilerini sıraladık:

 

Tüm Zamanların En Sevilen Vampir Dizileri

 • The Vampire Diaries 

 

Vampir dizileri arasında en çok sevilenler arasında olan bu dizi sürükleyici senaryosuyla 8 sezon çekilmiştir. Konusunun derinliği sebebiyle diziyle paralel olarak yeni bir dizi daha çekilmişitir. Dizide vampirler arasındaki fantastik aşk üçgeninin olaylar dizisini izliyoruz.

 • The originals

 

The vampire diaries dizisinin  içerisinden çıkan konusuyla The vampire diaries kadar başarı elde etti bu dizinin hayranları da  oldukça fazla. Dizide klaus ve ailesinin New Orleans’da ki hayatı ve serüvenleri konu alınıyor.

 • Being Human 

 

Diğer vampir dizilerine göre daha farklı bir senaryosu olan dizide; bir hayalet, bir vampir ve bir kurt adam aynı evde yaşamaya çalışıyor. Bir insan gibi davranarak çevrelerinden gerçek kimliklerini  saklamaya çalışmalarını konu alıyor.

 • True Blood

 

Akıcı senaryosuyla vampir dizileri arasında en çok sevilenlerden biri de True Blood. Dizide Japonların özel bir formülle ürettikleri yapay kan sayesinde insan kanına ihtiyaç duymadan hayatlarına devam eden vampirlerin yaşadığı serüveni anlatılıyor.

 • Buffy The Vampire Slayers

 

Tek başına vampirlerle ve şeytanlarla savaşmaya çalışan bir kadının hikayesini izliyoruz. 1997 yılında ilk sezonu yayınlanan dizi, 7 sezon sürmüştür ve hikayesiyle farklı bir dizi olan 

Angels’ı doğurmuştur.

 

Türkiye’de fantastik film ve diziler yapımcılar tarafından pek tercih edilmiyor. Tüm dünyada vampir dizileri/filmleri doğaüstü yaratıkları konu alarak büyük ilgi topluyor. Ancak Türkiye’de 2018 yılında çekilen  ilk vampir dizisi yaşamayanlar izleyiciler tarafından çok ilgi görmedi.

 

Birbirinden Farklı Konusuyla İlginizi Çekecek 3 Vampir Filmi

 

3 filmden bahsetmeden önce vampir teması severlerin beğenebileceğini düşündüğümüz içerisinde doğaüstü karakterlerin bulunduğu bazı filmleri sizin için sıraladık: 

 

 • Ben Dört Numara (2011) 
 • Kıyamet Melekleri (2010)
 • Hellboy (2019)
 • Constantine (2005)
 • Son Cadı Avcısı (2015)

 

Vampir filmleri sinema tarihinin ilk yıllarından itibaren izleyicilerin beğenisine sunulan türler arasında yer alıyor. İlk vampir filmi 1922 yılında Nosferatu ismiyle Almanya’da yayınlanmıştır. Daha yakın tarihlerde çekilen en iyi 3 vampir filmini sizin için derledik.

 • Twilight (Alacakaranlık)

Vampir dendiğinde aklımıza ilk gelen filmlerden biri olan Alacakaranlık bir kitap uyarlamasıdır. yayınlandığı tarihte çok popüler olan seri 5 filmden oluşuyor. Bir kurt adam ve vampir arasında kalan genç genç kızın serüvenini izliyoruz. 

 • A Girl Walks Home Alone at Night  (Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız )

 

Diğer vampir filmlerine göre daha farklı bir senaryosu olan İran yapımı film temelde aşkı da ele alıyor. Döneminde ilgi çekici konusuyla çeşitli ödüller alan filme standartların dışına çıkmak isteyen izleyiciler için listemizde yer verdik.

 •  Dark Shadows ( Karanlık Gölgeler)

Başrolünde Johnny Depp’in olduğu film Fantezi ve korku kategorisinde yer alıyor. 200 yıl bir tabutta mahküm kalan bir vampirin bir şekilde kurtulduktan sonraki hikayesini izliyoruz. Filmin mizahi yapısına başarılı oyunculuklar eşlik edince ortaya izlenesi bir film çıkmıştır. 

 

Bugün vampir dizileri/ filmleri arasında  yüzlerce seçeneğin arasından  en sevilenleri bir araya getirdik. Vampir temalı birbirinden farklı ve özgün konularıyla kategorilerinde ön plana çıkmış bu yapımları izlediğinizde daha önce izlemediğiniz için pişman olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek