Blog

IMDb’de Zirveyi Kimseye Kaptırmayan En İyi Filmler

En iyi filmler denince herkesin aklına bambaşka bir liste gelebilir. Fakat öyleleri var ki dünya çapında milyonlardan tam not alarak herkesin listesine girmeyi başarıyor. IMDb film, dizi vb. içerikler hakkında bilgi toplamak için en kapsamlı web sitesi. Film ve diziler hakkında bilgi alan kullanıcılar aynı zamanda içerikleri puanlıyor. 

Bu puanlama sistemi sayesinde milyonlarca insanın beğenisi bir araya gelerek filmler hakkında fikir verebilecek bir puan oluşuyor. IMDb’de en yüksek puanı alarak çekilmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen zirveden inmeyen 5 filmi sizin için derledik.

 • Esaretin Bedeli 

IMDb Puanı: 9,3

Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği başrolünde Morgan Freeman ve Tim Robbins’in olduğu dram filmi.

Stephen King‘in, Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti isimli romanından uyarlanan film, bir bankacının karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle masum olduğunu söylemesine rağmen neredeyse 20 yıl hapse mahkum edilmesini konu alıyor.

Film çok ilgi görmüş ve 2 milyonu aşkın sinemaseverin oylamasıyla tüm zamanların en yüksek ortalaması olan 9.2’yle en iyi filmler listesinin başında yer alıyor.

 

 1. Süre: 142 dk.
 2. Çıkış Tarihi: 1994
 • Baba

IMDb Puanı: 9,2

Baba Mario Puzo’nun yazdığı romandan uyarlama bir filmdir. 

Hikaye 2. Dünya Savaşı’nın bittiği yılları kapsıyor. Bu dönemde New York’ta yaşayan İtalyan bir mafya ailesinin kurduğu suça dayalı olan örgüt, bölgedeki yeraltı işlerini yapan 4 aileden biridir. Uyuşturucuyla iç içe aile, diğer ailelerden farklı olarak dönemin politikacılarıyla ve yargıçlarıyla yakın ilişkiler içerisinde olduğundan olayların seyri ilgi çekici bir hal alıyor.  

Film 1990 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel tarihi ve estetik” olarak önemli filmler içinde gösterilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunması uygun görülmüştür.

Süre:175 dakika

Çıkış Tarihi: 1972

 • Kara Şövalye 

IMDb Puanı: 9,0 

Bu süper kahraman filmi DC comics’in karakteri olan Batman’den uyarlanmıştır. 

Senaryosunu Christopher ve kardeşi Jonathan Nolan yazmıştır. Film, halk adına büyük tehdit olan Joker’in ortaya çıkması ve karışan Gotham sokaklarının kurtarılması için Joker’in karşısında duran Batman’ın hikayesini izliyoruz.

Sinemaseverler tarafından büyük ilgi toplayan film IMDB puanlamasında 9,0 puan alarak en iyi filmler listesinde ilk sıralarda yer almayı başarmıştır. 

 • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

IMDb Puanı: 9,0 

Peter Jackson’un yönetmenliğini yaptığı, J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi Kitap serisinin 2. ve 3. bölümlerinden uyarlanan film. 

Tek Yüzük’ün yok olması için verilen savaşı konu alıyor. Gittikçe büyüyen Sauron’un orduları ve Frodo ile onun en yakın dostu Sam, tehlikeli bir yolculuğun içinde Mordor’a adım adım yaklaşıyor. Yayınlandığı dönemde birçok ödüle layık görülen film günümüzde de büyük bir hayran kitlesine sahip.

 • Süre: 201 dakika
 • Çıkış Tarihi: 2003
 • Schindler’in Listesi

IMDb Puanı: 9,0

Yönetmeni Steven Spielberg olan film 2. Dünya savaşı zamanında Naziler’in soykırımından yüzlerce Yahudi’nin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler’i konu alıyor. Schindler askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kuruyor ve iş gücü ve sermayeyi Yahudiler üzerinden sağlıyor. Zaman ilerledikçe Yahudilerin uğradığı baskıdan rahatsız oluyor ve kurtulmaları için çalışmalara başlıyor.

 • Süre: 195 dakika
 • Çıkış Tarihi: 1993

En iyi filmler listesinde yer alan bu hikâye yayınlandığı dönemde oldukça büyük bir etki yaratmıştır.

Bugün sizler için IMDb’nin belirlemiş olduğu listede ilk sırayı kimseye kaptırmayan en iyi filmleri sıraladık. Her biri birbirinden farklı türde olan bu filmleri izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Yazımız hoşunuza gittiyse diğer yazılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek