Blog

Aksiyon Filmleri ve Seriler

Aksiyon filmleri en çok izlenen film türlerinden biridir. İzleyeni heyecanlandırır ve aksiyona sürükler. Bir ya da daha fazla kahramanın olduğu aksiyon filmleri çokça kovalamaca, saldırma, şiddet ve atraksiyon içerir. Bu yüzden de izleyicileri ekrana bağlayarak heyecanlanmalarını sağlar.

 

Aksiyon filmleri genelde kahramanın veya sevdiği birinin hayatının tehlikede olması, zor durumda olmasıyla başlar. Ana kahraman bu zor durumdan kurtulmak için planlar yapar, Kendine yardım edecek kişiler bulmaya çalışır, çatılardan atlar, gerekirse polislerden kaçar, kötü adamlarla dövüşür.

 

Çoğu aksiyon filminde bu olaylar sonunda karakter hayatta kalır. İzleyen kişi de kahramanın olayları nasıl çözeceğini bir sonraki sahnede ne olacağını merak  eder ve filmin içine sürüklenir. 

 

Aksiyon Filmlerinin Tarihçesi

 

Sinema tarihçilerine göre ilk aksiyon filmi 1903 yapımı Büyük Tren Soygunu’dur. 

 

Büyük Tren Soygunu filmi senaryo, yapım ve yönetmenliği Edwin S. Porter’a aittir. Bu film aynı zamanda ilk Western tarzında film olarak da geçmektedir.

 

1940 ve 1950 yıllarında aksiyon filmleri yeni bir boyut kazanarak Büyük Tren Soygunu’nun öncülük ettiği Western tarzında filmler çıkmaya başladı. Western filmlerinde kovboyların Vahşi Batı’da başına gelen olaylar anlatılır.

 

 • Kızılderililer, şerifler, atlar, rodeolar, kovboylar ve şapkaları bu filmlerin önemli unsurlarıdır. 

 

1950’li yıllarda Japon sinemasında aksiyon filmlerinde gelişmeler yaşandı. Samuray ve Kung Fu efsanelerinin anlatıldığı dövüş sanatları filmleri büyük sükse yakaladı.

 

 • İçlerinde büyük öğretilerin de olduğu bu filmlerde dövüş ve savunma sanatları, kılıçlar, iyilik için savaşma ana unsurlardır. 

 

Aksiyon filmleri ve dövüş sanatlarından bahsedince Jackie Chan’den bahsetmemek mümkün olmazdı. Jackie Chan dövüş ustası, dublaj sanatçısı, aktör, yönetmen, yapımcı, kameraman ve yapımcıdır. 100’ün üstünde aksiyon filminde oynayarak tüm dünyaya adını duyurmayı başarmıştır. 

 

Yoğun aksiyon sahnelerinin zorlu çekimlerinde Jackie Chan 10 kez ölümden dönmüştür.

 

Jackie Chan, oynadığı atraksiyon dolu filmlerde dublör kullanmaması sebebiyle kılıç yaralanmasından binadan düşmeye kadar pek çok ölümcül kaza geçirmiştir. Hemen hemen her kemiğini kırmıştır. 

 

Jackie Chan’in geçirdiği bazı kazalar;

 

 • Darbeye bağlı bilinç kaybı
 • Kılıç yaralanması
 • Diş dökülmesi
 • Burun kırılması
 • El ve parmaklarda zedelenme
 • Omurgada hasarlar
 • Beyin kanaması
 • Kafatası kemiğinde hasar
 • Kol, bacak, ayak, çene kemiklerinde kırık ve çatlaklar

 

Geçirdiği tüm kazalara rağmen aksiyon filmleri çekmeye devam etmiş ve sinema sektörüne katkıda bulunmaya devam etmiştir. Mesleğine duyduğu aşkı ve azmiyle de izleyicilerin gönlünü kazanmıştır. 

 

Nefesinizi Kesecek 3 Aksiyon Film Serisi

 

Aksiyon filmleri büyük başarılar elde edince yapımcılar bu filmleri seri haline getirip devamını da getirebiliyorlar. Bu şekilde izleyicilerin heyecanları uzun sürüyor ve yeni filmleri sabırsızlıkla bekliyorlar. Günümüzde en çok sevilen ve tekrar tekrar izlenen bazı aksiyon film serileri var. Bu seriler herkes tarafından izlenmemiş olsa da mutlaka isimleri duyulmuştur. 

 

 • Hızlı ve Öfkeli
 • Marvel
 • James Bond

 • Hızlı ve Öfkeli

 

Hızlı ve Öfkeli serisinin ilk filmi 2001 yılında çıkmıştır. Amerika’da yasa dışı yarış çetelerini  anlatan bu sürükleyici film serisinin çok büyük bir izleyici kitlesi bulunuyor. Hızlı ve Öfkeli serisinin sevilen oyuncusu Paul Walker serinin 6. filminde hayatını kaybetmiştir. Aksiyon macera kategorisindeki bu film serisinin yeni filminin 2023’de çıkması bekleniyor.

 • Marvel

 

Marvel, aksiyon filmleri kategorisinde  yıllardır süper kahramanlarını ve evrenini geliştirerek yeniliyor. Marvel evreninde  Örümcek Adam, Iron Man, Captain America, Ant-Man, Doctor-Strange, Black Widow, Thor, Loki gibi daha birçok süper kahraman ve bu kahramanların kendilerine ait serileri bulunuyor. Sık sık yeni filmler çıkartan Marvel ve kahramanlarının birçok fanı var.

 • James Bond 

 

James Bond MI6 için çalışan bir ajandır. Şu ana kadar 27 yapımda farklı farklı aktörler tarafından canlandırılmıştır. Aralarından en çok sevilen ve izlenen aktörse Daniel Craig’dir.

 

James Bond Skyfall filmi Türkiye’de çekilmiştir. Beyazıt, Eminönü, Kuşadası ve Adana sokaklarında aksiyon sahneleri çekilmiş, Türkiye bu film serisine ev sahipliği yapmıştır.

Sizler için aksiyon filmi nediri açıkladık ve gelişmesinden bahsedip izlerken nefesinizin kesileceği 3 aksiyon filmi serisinden bahsettik. Aksiyon filmleri ve serileri gibi daha fazla içerik için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek