Blog

Türk Yapımı En İyi Netflix Dizileri

Son yıllarda Türk yapımları en iyi Netflix dizileri arasında bir bir yerini alıyor. Bilim kurgudan gerilime, polisiyeden komediye hemen her türde Türk yapımları dünya çapında izlenme rekorları kırarak büyük başarılara imza atıyor. 

Hem ünlü oyuncu kadroları hem de kaliteli yapımlarıyla dikkat çeken diziler yayınlandıkları süreçte ülkemizin gündemine otururken tüm dünyada da izlenme sayılarıyla dikkat çekti. Bu yazıda sizler için her biri birbirinden sürükleyici Türk yapımı Netflix dizilerini derledik.

1- Bir Başkadır

IMDb: 8.2

Yayınlandığı dönem tüm Türkiye’yi etkisi altına alan Bir Başkadır, sıra dışı anlatım tarzıyla bir anda herkesi kendine bağladı. Farklı yaşam tarzlarına, farklı kimliklere sahip insanların yollarının kesişmesinin hikâyesini anlatan dizi, izleyenleri hayata farklı bir pencereden bakmaya çağırıyor.

Oyuncular: Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy

Yönetmen: Berkun Oya

2- Kulüp

IMDb: 7.9

Bizi 1950’li yılların Türkiye’sine götüren Kulüp, Seferad Yahudisi Matilda ve kızı Raşel’in hayatını merkeze alan hikâyesinde bizi çok renkli karakterlerle tanıştırıyor. Dram türündeki bu dizide Yahudi toplumunun yaşantısı ve dönemin toplumsal olayları da yer alıyor. 

Matilda’nın afla cezaevinden çıkmasının ardından hiç görmediği kızı Raşel’le buluşması ve ilişki kurmaya çalışması etrafında şekillenen dizide Matilda aynı zamanda İstanbul’un en önemli kulüplerinden birinde işe girer ve burada başta Selim Songür olmak üzere herkesin hayatını etkiler.

Oyuncular: Gökçe Bahadır, Asude Kelebek, Barış Arduç, Salih Bademci

Yönetmenler: Seren Yüce ve Zeynep Günay Tan

3- Aşk 101

IMDb: 7.6

Okulun asi gençlerinin, en sevdikleri öğretmenin okuldan ayrılmaması için ellerinden geleni yapmasını anlatır. Genç grubun, sevdikleri öğretmenle okulun basketbol koçu arasında bir aşk ilişkisi oluşması için oyunlar kurması üzerinden devam eden dizi 2 sezon.

 

Gençler bu süreçte aşka dair pek çok öğreniyorlar. Dostluk, paylaşma, fedakarlık, sevgi, sır tutma gibi konuları barındıran Aşk 101 Türk yapımı en iyi Netflix dizileri arasında. 

Oyuncular: Alina Boz, Kaan Urgancıoğlu, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı, Pınar Deniz, Kubilay Aka, Ece Yüksel 

Yönetmenler: Ahmet Katıksız, Deniz Yorulmazer, Umut Aral ve Gönenç Uyanık

3- Pera Palas’ta Gece Yarısı

IMDb: 7.5 

Tarihi Pera Palas oteli hakkında araştırma yapan gazeteci Esra bu otelde bir oda bulur. Bulduğu bu oda 1919 yılına gidiyordur. Geçmişe bir yolculuğa çıkan Esra, Mustafa Kemal Atatürk’le karşılaşır. Bu karşılaşmanın ardından Esra, Mustafa Kemal’e karşı düzenlenecek bir komployu açığa çıkarır. 

Oyuncular: Selahattin Paşalı, Hazal Kaya, Engin Hepileri, Hakan Dinçkol

Yönetmen: Emre Şahin 

4- Atiye

IMDb: 8.0 

Türk yapımı en iyi Netflix dizilerinden Atiye, dikkat çekici konusuyla izleyenleri ekran başına kilitliyor. Ressamlık yapan Atiye, İstanbul’da ailesi ve sevgilisiyle güzel bir hayat yaşar. Atiye bir sergi açmak üzereyken yaptığı resimler ve Göbeklitepe arasındaki bağlantıyı bulmak için Göbeklitepe’ye gider. 

Atiye Göbeklitepe’yi araştırırken kendisi hakkında daha önce hiç bilmediği şeyler öğrenir. 

Dizi aynı zamanda Türkiye ve tüm dünya için çok önemli olan, tarihe ışık tutmuş Göbeklitepe’nin harika görüntüleriyle izleyenleri büyülüyor.

Oyuncular: Beren Saat, Melisa Şenolsun, Mehmet Günsür, Selma Ergeç

Yönetmenler: Burcu Alptekin, Gökhan Tiryaki, Gönenç Uyanık, Ozan Açıktan

5- Uysallar 

IMDb:  7,1 

Mimar Oktay Uysal ve ailesinin yaşamını konu alan bu dizi günümüzdeki aile yapısını anlatıyor. Oktay ailesinden gizlice punk hayatı yaşamaya başlar. Bu esnada da ailesini sorgulamaya başlar. Her bireyin aile dışında ikinci bir hayatlarının olup olmayacağını anlatan bu mini dizi güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. 

Oyuncular: Haluk Bilginer, Öner Erkan, Songül Öden, Uğur Yücel, Nezaket Erden, Nilay Yeral

Yönetmen: Onur Saylak Film ve dizi platformu Netflix’te Türk dizileri de yerini almaya başladı. Bu yazımızda sizler için tüm dünyada sevilerek izlenen Türk yapımı en iyi Netflix dizilerini listeledik. Bunun gibi daha birçok içerik için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek