Blog

Filmine Oscar Almış Yönetmenler ve Onların Oscarlık Filmleri

Film izlemek elbette herkes tarafından sevilen bir aktivite ancak zaman zaman filmlerden beklediğimizi bulamamamız, sanatsal veya görsel açıdan doyuma ulaşamamamız gibi durumlarda film izleme hevesimiz uçup gidebiliyor.

Bu nedenle birçok sinemasever film seçme konusunda ince eleyip sık dokuyor; sinema dağarcığını ve zamanını kaliteli sayılan, filmine oscar almış yönetmenlerin yapımlardan yana kullanmak istiyor.  

Ancak sinema sektöründe sanatsal ve seçmece filmleri belirleyen yegane enstitü yalnızca Oscar veya diğer adıyla “Akademi Ödülleri” değil.

Oscar ödüllerinin yanı sıra Birleşik Krallık tarafından verilen BAFTA ve Almanya tarafından verilen Altın Ayı ödülleri de yönetmenleri film dünyasının rafine basamaklarına taşıyan organizasyonlar arasında bulunmakta. 

Ancak biz bu yazımızda siz sevgili okuyucularımıza dünya sinemasında çektiği filmlere oscar almış yönetmenler ve onların 3 eseri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. 

  1. One Flew Over The Cuckoo’s Nest by Miloš Forman ( Guguk Kuşu ) (1975)

Dünyaca ünlü oscar almış yönetmenlerden olan Çekoslovakya asıllı Miloš Forman’ın Ken Kessey’in aynı isimli romanından uyarladığı Guguk Kuşu, bizce aldığı tüm ödülleri layıkıyla hak eden ve sinema dünyasında kendine sarsılmaz klasikler arasında yer bulmuş yegane filmlerden biri. 

İzleyicide hem moral yükseltici hem de depresif etkiler bırakmayı aynı anda başarabilen Guguk Kuşu, dönemin psikolojik hastalıklara olan kendinden hastalıklı yaklaşımını ele alırken dostluk, çaresizlik ve makineleşme gibi kavramları da seyircisine iliklerine kadar hissettirerek yansıtıyor. 

İzlemenizi kesinlikle tavsiye ettiğimiz oscar almış yönetmenler ve filmleri serimizde ilk sırada yer alan bu filmde Jack Nicholson kimi sanat eleştirmenlerine göre en iyi rolü olan  felsefik, bilge ancak bir o kadar da kurnaz bir dolandırıcı “Randle McMurphy” karakterini canlandırmaktan ziyade adeta karakteri aramızda yaşayan; acılarını ve duygularını paylaşabildiğimiz bir insana dönüştürüyor. 

  • Filmin IMDB Puanı: 8.7

2.American History X (Geçmişin Gölgesinde) by Tony Kaye (1998)

Kopma (2011) filmiyle de tanınan İngiliz yönetmen Tony Kaye de filme oscar almış yönetmenler ve filmleri listemizde yer vermek istediğimiz isimler arasında. 

Fight Club filmindeki performansından  aşina olduğumuz bir isim olan Edward Norton Geçmişin Gölgesi’nde, eskiden koyu bir Nazi destekçisi olan ancak aldığı hapis cezasıyla beraber hayatını yoluna koymayı amaçlayan Derek Vinyard karakterini canlandırıyor. 

Ancak filmin olaylar serisi Derek’in hapishaneden döndüğünde kendisini idolleştiren küçük kardeşi Daniel Vinyard’ın da aynı şekilde Neo Nazizmin pençesine düşmek üzere olmasıyla şekillenir. 

Amerika’nın en kozmopolit bölgelerinden olan California’da siyah beyaz çatışmasını radikal bir dilde yansıtmayı tercih eden film, nazizm sona erse de gölgesinin yıllar boyu toplumları tehdit edebileceğini en çarpıcı şekliyle betimliyor. 

  • Filmin IMDB Puanı: 8.5

3.Girl, Interrupted (Aklım Karıştı) by James Mangold (1999) 

Çıkış hikayesini Girl, Interrupted’ın yazarı olan Susanne Kaysen’in 60’lı yıllarda 18 ay boyunca bir akıl hastanesinde kalmasından alan film; popüler kültür sinemasının göz ardı ettiği zihinsel sağlık, intihar ve istismar gibi konulara alışılmışın dışında ve oldukça realistik bir perspektifle yaklaşıyor. 

Aynı isimli eserden uyarlanan ve yazarının kendi hayatını anlatan Winona Ryder ve Angelina Jolie gibi iki dev ismi bir araya getiren Girl, Interrupted’ın; yönetmeni James Mangold’un, dönemin yargı kalıplarına ve senaryosal klişeleşmelerine kesin bir duvar örmesiyle filme oscar almış yönetmenler ve filmleri listemizde kendisine yer bulamaması kaçınılmazdı. 

Film genel olarak sosyopati hastası Lisa Rowe (Angelina Jolie) ‘un borderline teşhisli; Susanna Kaysen’in (Winona Ryder) ve hastanedeki diğer kızların üzerinde olan kontrol baskısına odaklanırken arka eksende psikolojik rahatsızlıklara olan bakış ve toplumdan dışlanmışlığı derinlemesine inceliyor.  

  • Filmin IMDB Puanı: 7.3

Sizin için hazırladığımız çektiği filmlere oscar almış yönetmenler ve filmleri listemizin yanında sinema ile ilgili daha çok bilgi için blogdaki diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek