Blog

Kitaptan Sinemaya Uyarlanan Filmler

İlgi gören kitaplar okuyucuya hitap etmekle kalmayıp çoğu zaman sinemaya da uyarlanır. Okuyucular için hayal gücünde canlandırdığı kitabı seyredebiliyor olmak kimi zaman keyifli olurken kimi zaman da hayal kırıklığına uğratabiliyor.

 

Bazı kitaplar hikayesi itibariyle beyaz perdeye uyarlandıklarında görsel olarak büyüleyici olabiliyor. Bazıları o kadar popüler oluyor ki birçoğumuz kitap uyarlaması olduğunu dahi bilmiyoruz.Teknolojik gelişmeler doğrultusunda kitaptan sinemaya uyarlanan filmler  popülerleşiyor.

 

Sinema tarihi George Melies filmi olan “Aya Yolculuk” ile başladı bu film ilk kitap uyarlaması olarak kabul ediliyor olmasının yanında ilk bilim kurgu filmi olarak da kabul ediliyor.

 

Hangi Filmlerin Kitapları Var?

Tüm zamanların kitaptan uyarlanan 5 popüler filmini  sizin için derledik:

 1. Harry Potter

Bu seri kitaplarıyla ses getirdikten sonra filmleriyle de çok popüler olmuştur. Seneler geçse de hala konuşulan seri ilk filmini 2001 yılında uyarlamıştır. Filmlerini henüz izlemediyseniz öncelikle kitaplarını okumak ayrı bir deneyim elde etmenize neden olacak. Seri, 7 kitap 8 filmden oluşuyor. 

 

 • Yazarı: J.K Rowling

 

 1. Açlık Oyunları 

Filmlerin yayınlandığı dönemde çok sevilen ve eleştirmenler tarafından kabul gören bu film de kitap uyarlaması. Okuyucular tarafından kitapları da oldukça seviliyor. Panem adındaki bir ülkede geçen hikayede gençler kura yoluyla Açlık Oyunları’nda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Seri, 3 Kitap 4 Filmden oluşuyor

 

 • Yazarı:Suzanne Collins

 

 1. Alacakaranlık

Bir vampir ve genç kızın aşk hikayesinden bahsediliyor. Kitap yayımlandığı dönemde genç okuyucular arasında çok popülerdi. Kitabın sinemaya uyarlanmasıyla birlikte hikayenin popülaritesi arttı. Ancak okuyucular ve eleştirmenler uyarlama konusunda çok tatmin olmadığını vermiş oldukları puanlar ile belirtmiş oldu. Seri, 3 Kitap 5 filmden oluşuyor 

 

 • Yazarı: Stephenie Meyer

 

 1. V for Vendetta

1982 yılında basılan çizgi romanın 2005 yılında uyarlaması çekildi. Hem romanı hem filmi çok ilgi gördü. Kitaptan sinemaya uyarlanan filmler arasında ikonik hale gelen bu filmde kullanılan maske bir dönem izleyiciler arasında çok popüler oldu.  Film faşist hükümete karşı duran V karakterinin hükümet yanlısı medyayı devirme girişimini konu alıyor. 

 

 • Yazarı: Alan Moore 

 

 1. Yüzüklerin Efendisi

Dünyanın kaderini değiştirecek bir yüzükten kurtulmanın mücadelesini görüyoruz. Özellikle karakterleriyle büyük ilgi gören hikaye, 1954 yılında yazıldı ve 2001 yılında sinemaya uyarlandı. Bu fantastik kurgu filmi yayınlandığı tarihten itibaren ilgi görmeye devam ediyor. Seri, 3 kitap 3 filmden oluşuyor

 

 • Yazarı: J. R. R. Tolkien

 

Türk Romanlarından Uyarlanan Filmler

 

Türk edebiyatında sevilen bazı eserler konuları itibariyle beyaz perdeye uyarlanmıştır. Batı edebiyatında sinema tarihinin ilk zamanlarından itibaren sıkça kullanılan yöntem türk sinemasında da popüler. Kaliteli yapımlar sonucu okuyucular eserleri izlemekten de keyif alıyor.

 

Kitaptan sinemaya uyarlanan filmler arasında dikkat çeken türk yapımları:

 

 • Selvi Boylum Al Yazmalım:Yazarı Cengiz Aytmatov olan Selvi Boylum Al Yazmalım 1970 yılında yayımlandı. 7 yıl sonra da film olarak izleyicilere sunuldu. Başrollerinde ise Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin yer alıyor.

 

 • Çalıkuşu: Reşat Nuri Güntekin’in çok sevilen Çalıkuşu romanı da beyazperdeye uyarlanan ses getirmiş filmler arasında yer alıyor Başrolleri Kartal Tibet, Türkan Şoray, Kadir Savun Zeynep Değirmencioğlu üstlenmiştir.

 

 • Yaprak Dökümü: Reşat Nuri Güntekin’in bir başka eseri olan roman  Memduh Ün yönetmenliği ve zengin kadrosuyla sinemaya uyarlanan romanlar arasında. Başrollerinde Fatma Girik, Güzin Özipek, Ediz Hun, Semiramis Pekkan oynamıştır.

 

Ayrıca 2006 yılından itibaren 5 sezon dizi uyarlaması yapılan Yaprak Dökümü seyirciler tarafından büyük ilgi görmüştür. 

 

 • Hababam Sınıfı: Türk sinema tarihinin en çok sevilen filmlerinden biri olan Hababam Sınıfı,  Rıfat Ilgaz’ın Romanından uyarlanan bir film serisidir. Başrollerini  Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe gibi dönemin en popüler isimleri paylaşmaktadır. 

 

Önce Senaryosu Sonra Romanı Yazılan Filmler

 

Genelde karşımıza kitaptan sinemaya uyarlanan filmler çıksa da nadir de olsa önce senaryosu sonra kitabı yayınlanan belli başlı filmler de mevcut. Bu filmlerden bazılarını sizin için derledik.

 

Yıl Filmin Adı Filmin Senaristi Kitabın yazarı Kitabın yayımlandığı yıl
2006 Kara Kitap  Gerard Soeteman, Paul Verhoeven Laurens Appink Spaink  2006
1961 Uygunsuzlar  Arthur Miller  Arthur Miller 1961
1953 Bay Hulot’nun Tatili Jacques Tati-Henri Marquet Jean-Claude Carrière 1958
1961 Tenten ve Altın Post André Barret (Hergé‘in karakterlerinden) Francis Boucrot 1962

 

Bugünkü yazımızda beyazperde tarihinde kitaptan sinemaya uyarlanan filmleri belirli kategorilere ayırdık. Son olarak ise önce seneryosu sonra kitabı yazılan filmleri sizler için  bir araya getirdik. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek