Blog

Popülerliğini Kaybetmeyen En İyi Türk Dizileri

En iyi Türk dizileri arasında zaman zaman çok bilinmeyen yapımlar yer alsa da belli başlı kategorilerde sadece Türkiye’de değil dünya çapında da belirli ülkelerde etki yaratmayı başaran yapımlar oldu. 

Türkiye’de genelde fantastik, distopik ve bilim kurgu temaları tercih edilmiyor. Bunun sebebi tam olarak bilinmese de Türk toplumunun oturmuş bir dizi kültürünün olması olabilir. 

Bu temalar ülkemizde çok tercih edilmese de diğer temaların kullanıldığı, döneminde çok ses getiren, izleyicileri ekrana kilitleyen ve hatta toplumda çeşitli trendler oluşturan diziler de oldu. Belli başlı diziler Türkiye’de ses getirmekle kalmadı, çeşitli ülkelerde de bir hayran kitlesine ulaştı.

İzlemeniz Gereken En İyi 5 Türk dizisi:

 • Ezel

Dizinin ana karakteri Ömer hiç beklemediği anda sevdikleri tarafından ihanete uğrayarak suçsuz olduğu halde hapse girer. Hapishanede yaşadığı olayların yanı sıra tanıştığı Ramiz Karaeski adında bir adam her zaman onun yanında olacaktır.  

Ömer, hapis hayatı bittiğinde çok değişmişti ve hayatını karartan insanlardan intikam almak için bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyordu. Özetle dizide Ömer karakterinin yaşadığı ihaneti ve sonrasında gelişen olayları izliyoruz. Döneminde çok etki yaratan bu diziye en iyi türk dizileri arasında yer verdik.

 • Avrupa Yakası

Sinan Çetin’in yapımcılığını, Gülse Birsel’in senaryosunu üstlendiği durum komedisi birçok izleyiciye göre Türk televizyon tarihinin en iyi komedi dizisi. Başarılı birçok oyuncunun rol aldığı dizide Sütçüoğlu ailesi ve Avrupa Yakası dergisi etrafında gelişen olayları izliyoruz. 

Her karakterin kendine özgü özellikleriyle izleyiciyi hayran bırakan oyunculuklar günümüzde de diziyi popüler kılıyor. 

 1. Yaprak Dökümü 

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, biri erkek beş çocuğu olan Ali Rıza Bey’in uğradığı haksızlık sebebiyle kaymakamlık görevini bırakıp ailesiyle İstanbul’a yerleşmesini konu alır. 

İstanbul’a geldiklerinde yaşanan geçim sıkıntılarıyla başlayan hikâye, ailenin hayatlarına dahil olan diğer kişilerle birlikte yaprak dökümünü başlatacaktır. Aile dramını çok iyi işleyen dizi döneminde elde ettiği başarı sebebiyle en iyi Türk dizileri arasında.

 • Aşk-ı Memnu

İstanbul’un saygın insanlarından olan Adnan Bey’in eşinin ölümü üzerine kendinden yaşça genç olan Bihter’le evlenmesiyle hikâye başlar. Sonrasında Bihter’in Adnan’ın yeğeni olan Behlül’le olan yasak aşkı ve bu yasak aşkın doğurduğu sonuçlarla devam eder. 

Yayınlandığı dönemde etki yaratan dizinin cesur sahneleri de çok konuşulmuştu. Ayrıca dizide kullanılan kıyafetler ve aksesuarlar o dönem Türkiye’de çok popüler olmuştu. Büyük izleyici kitlesine ulaşmış bu yasak aşk hikâyesine en iyi Türk dizileri arasında yer verdik.

 • Muhteşem Yüzyıl

Dizi Osmanlı padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahlı eşi Hürrem Sultan arasında geçen aşkı ve Hürrem Sultan’ın çocukları için verdiği taht mücadelesini, saray hayatında yaşanan olayları izliyoruz. Bu dizi Türkiye’de çok etki yaratmış ve yine Aşk-ı Memnu’da olduğu gibi dizide kullanılan aksesuarlar o dönem çok popüler olmuştu. 

Ayrıca Muhteşem Yüzyıl, sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de bir izleyici ve hayran kitlesine ulaşmıştır.

Bu dizileri izledim diyenlerin mutlaka seveceği yine çok popüler olan birbirinden farklı konulardaki bazı Türk dizileri;

 • Behzat Ç. 
 • Çocuklar Duymasın
 • Kavak Yelleri
 • Hanımın Çiftliği 
 • Öyle Bir Geçer Zaman ki
 • Suskunlar

Bugün sizler için yayınlandığı dönemde ve sonrasında çok sevilen birbirinden farklı kategoride en iyi Türk dizileri adlı bir liste hazırladık. Sadece Türkiye’de değil dünya çapında da başarı yakalayan bu dizileri izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

Dizi ve filmler hakkında daha çok yazı için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek