Blog

En Sevilen Gerilim Dizileri

Gerilim dizileri heyecanlı konuları ve sürükleyicilikleriyle en sevilen türler arasında. İzleyiciler olayların akışında kaybolur ve sonraki bölümü izlemek için sabırsızlanır. Esrarengiz suçlar, çözülmemiş davalar, paranormal olaylar ve daha fazlasını gerilim dizilerinde bulabilirsiniz. 

Sizin için en sevilen gerilim dizileri sıraladığımız izlerken iliklerinize kadar gerileceğiniz bir dizi listesi hazırladık. 

1-) Black Mirror

Black Mirror, Netflix yapımı 5 sezonluk bir gerilim dizisidir. Her bölüm birbirinden bağımsızdır ve her bölümde farklı konular ele alınır. Black Mirror günümüzün ve geleceğin sorunlarını çok sarıcı şekilde konu almasıyla izleyenlerde şok etkisi bırakıyor. Fazla gelişen teknolojinin insan hayatında yarattığı yıkım, distopik dünyalar, sanal bir evren yaratmak gibi konuları ele alan Black Mirror derinden sarsacak bir dizi.

Netflix’te bulabileceğiniz Black Mirror’ın interaktif bölümü Bandersnatch’i izlemenizi de kesinlikle tavsiye ederiz. Film tamamen sizin seçtiklerinize göre ilerliyor. Bu yüzden pek çok olası son var. Yapımcılar gizli bir son bile eklemiş.

2-) Alice in Borderland

Bir bilgisayar oyuncusu ve en yakın iki arkadaşı gayet sıradan bir gün geçirirken her şey bir anda değişir. Kendilerini paralel evrendeki Tokyo’da bulan 3 arkadaşın hayatta kalabilmeleri için acımasız ve zorlu oyunları oynamaları gerekir. Gergin atmosfer yüzünden yavaş yavaş aralarında sorunlar çıkmaya başlar. 

Squid Game’le konu olarak benzerlik gösteren yapım, 8 bölümden oluşan tek sezonluk bir dizi. Japon aksiyon gerilim dizilerinden Alice in Borderland oldukça sürükleyici.

3-) Şahsiyet

Güçlü oyuncu kadrosu ve ilgi çekici konusuyla Şahsiyet dizisi Türkiye’deki en iyi gerilim dizilerinden bir tanesi. 

Emekli bir adliye memuru Agah Beyoğlu, İstanbul’da yalnız bir hayat sürmektedir. Agah’a Alzheimer teşhisi konur ve anıları yavaş yavaş silinir. Hastalığı sebebiyle bocalama yaşar. Agah Beyoğlu yıllar önce planladığı fakat gerçekleştirmediği bir cinayet planı vardır. Hastalığı sayesinde işlediği suçu unutacağını ve vicdan azabı çekmeyeceğini düşünür.

Bu konu etrafında dönen dizinin Agah Beyoğlu karakterini Haluk Bilginer canlandırmıştır. Haluk Bilginer bu rolüyle Emmy Ödülleri’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

4-) Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle’un romanlarından uyarlanan bu dizi oldukça başarılı. Suç gerilim dizileri arasından Sherlock Holmes dahiyane senaryosuyla izleyenleri hayrete düşürüyor. 

Her suçu inanılmaz gözlem gücüyle ve analiz yeteneğiyle çözebilen Sherlock, Londra’daki en gözde dedektiftir. Sherlock Holmes ve en yakın dostu Dr. John Watson gizemli suçları çözmek için Londra’nın altını üstünü getirirler. Tüm bu olaylar çevresinde başları sıkça belaya girer. 

Harika bir gizem gerilim dizisi olan bu diziyi izlerken Londra’nın harika şehir yaşamını da yakından göreceksiniz. 3 sezondan oluşan Sherlock Holmes en sevilen dizilerden biri.

IMDb puanı 10 üzerinden 9,1 olan dizide Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Andrew Scott gibi başarılı oyuncular rol alıyor. 

5-) Supernatural

Supernatural doğaüstü olayların geçtiği bir dizi. Sam ve Dean’ın anneleri bir yaratık tarafından öldürülmüştür. Bu yüzden annesinin ölümünden sonra kendilerini avcı olarak yetiştirmişlerdir. Büyüdüklerinde ayrı hayatlar yaşamaya başlayan kardeşler babalarının kaybolmasıyla tekrar birleşirler ve kendi yöntemleriyle canavarlarla savaşmaya başlarlar. 

Amerikan yapımı dizi en sevilen aksiyon gerilim dizilerinden biri. 15 sezonluk olmasından dolayı da epey uzun ama izleyiciyi sürüklemeyi başarıyor. 

Sizler için hazırladığımız en sevilen gerilim dizileri hakkında yazdığımız yazının sonuna geldik. Daha çok içerik için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek