Blog

Sean Penn Hakkında Bilinmeyenler

Hepimizin sıkça gördüğü, çok ünlü yapımlarda rol almış, sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri olarak bahsedilen Sean Penn hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

Sean Justin Penn, 17 Ağustos 1960’ta Kaliforniya’da dünyaya geldi. Annesi aktris ve yönetmen olan Eileen Penn, babası ise aktör ve yönetmen olan Leo Penn’di. Ailesinin mesleğinden dolayı küçük yaşta oyunculuk yapma fırsatı buldu.

Oyunculuk kariyerine 4 Aralık 1974’te, babasının da yönetmenliğini yaptığı “Küçük Ev” dizisiyle başladı. Sean Penn’in yıldızını parlatan ise Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler (1982) filmindeki canlandırdığı Jeff Spicoli rolü oldu.

Penn, ünlü aktör Martin Sheen’in oğulları Charlie Sheen ve Emilio Estevez ile aynı mahallede büyüdü. Genç yaşlarda amacı hukuk okumaktı ancak kararını değiştirerek Los Angeles Repertory Theater’a başvurdu. Başvurusunun onaylanmasıyla Los Angeles’a taşındı ve Peggy Feury’den aktörlük eğitimi aldı.

John Schlesinger’ın 1985 yapımı The Falcon and the Snowman filminde canlandırdığı uyuşturucu müptelası devlet ajanı rolü de çok beğenildi. 

Sean Penn hakkında bilinmeyenlerden bir diğeri de 1993 yılında çıkan yangında Malibu’daki evini kaybetmesiydi. Son derece üzücü olan bu olay Sean Penn’i oldukça kötü etkiledi.

“Mystic River” ve “Milk” filmlerindeki oyunculuğuyla iki kez Oscar’a layık görüldü. Carlito’s Way (1993) filmindeki oyunculuğundan dolayı  “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Altın Küre adaylığı kazandı. Penn, 2014’e kadar En İyi film Oscar’ına aday olan 4 filmde rol aldı: The Thin Red Line (1998), Mystic River (2003), Milk (2008) ve The Tree of Life (2011).

Sean Penn’le İlgili 10 Bilgi:

 1. Batman (1989) filminde Bruce Wayne rolü için Sean Penn düşünülmüştü.
 2. Fazla sigara içmesiyle popüler olan Sean Penn, 40 yaşında, sağlıklı yaşam için sigarayı bırakma kararı aldı. 
 3. Savaşa karşıtı olmasıyla da bilinen Sean Penn, 18 Ekim 2002’de The Washington Post gazetesine 56.000 dolar vererek ABD Başkanı George W. Bush’a yazdığı ve şiddeti durdurmasını isteyen açık mektupla savaş karşıtı görüşünü bir kez daha belli etti.
 4. Penn, Johnny Depp, Mick Hucknall ve John Malkovich ile birlikte Paris’te Champs-Élysées’de bulunan Fransız restoranı Man Ray’in sahibi.
 5. Penn, Persepolis (2007) ve Angry Birds (2016) filmlerinde seslendirmenlik yapmıştı.
 6. The Dark Knight (2008) filmindeki Joker karakteri için düşünülen ilk isim Penn olmuştu, ancak oyuncu rolü geri çevirmişti. Çünkü uzun süredir arkadaşı olan Jack Nicholson’un canlandırdığı bir rolü oynamak istememişti.
 7. Sörfü çok seviyor.
 8. Metallica’nın davulcusu Lars Ulrich ile çok yakın arkadaş. 
 9. Favori aktörü Milo Ventimiglia.
 10.  Penn ve Robin Wright’ın, Dylan Francis ve Hopper Jack adında iki çocuğu var.

Sean Penn hakkında bilinmeyenlerden olmasa da atlayamayacağımız bir konuya geldik. Sean Penn’in aşk hayatına!

Sean Penn’in Aşk Hayatı

Yıllarca popüler yapımlarda gördüğümüz ünlü oyuncu ve yönetmen Sean Penn’in hayatına giren kadınları birçoğumuz duymuşuzdur. Ünlü oyuncunun hayatında güzelliğiyle nam salmış birçok kadın bulunmuş. Maalesef aşk hayatının kariyer hayatı gibi başarılı olduğunu söyleyemeyeceğiz.

Madonna

Sean Penn ilk evliliğini Madonna ile yapmıştı. 1980’li yılların magazinine bomba gibi düşen bu efsane çift, aslında birbirinden çok farklı karakterlere sahipti. Sean Penn özel hayatının göz önünde olmasından rahatsızlık duyuyordu. Madonna ise ilgiyi oldukça sevmekteydi ve şöhreti her gün artmaktaydı. Evlilikleri gün geçtikçe kötüye giden çift, yaşadıkları sorunları aşmak için aynı filmde oynamaya karar verdiler. Oynadıkları Shangai Suprise filmi gişede istenilen başarıya ulaşamayınca maalesef çiftin sonu da ayrılık oldu.

Robin Wright

Sean Penn’in İkinci evliliği ise Robin Wright ile oldu. Penn ve Wright, State of Grace setinde tanışıp ilişkiye başladı. Çiftin 2 çocuğu oldu. İlişkileri pek sağlıklı ilerleyemedi bu süreçte defalarca boşanma kararı alıp vazgeçtiler. Nisan ayında Penn’in boşanma davası açmasıyla 13 senelik ilişkileri de noktalanmış oldu ancak çocuklarından dolayı hâlâ iletişim halindeler. Penn, Wright ile olan ilişkisini şöyle açıklamıştı:

Güvenle söyleyebilirim ki çok iyi bir ilişkide değiliz. Basitçe söylemek gerekirse, anlaşamıyoruz.”

Charlize Theron

Sean Penn’in “İlk görüşte aşk” olarak tanımladığı bu ilişki 2013 yılında bir film setinde tanışmalarıyla başladı. Herkesin hayranlıkla izlediği bu ilişki de çok uzun sürmedi. 

Penn, Theron ile evlenmeyi düşündüğünü şöyle açıklamıştı:

“Daha önceki evliliklerimde başarısız oldum ama şimdi daha tecrübeliyim. Bunu ilk evliliğim gibi düşünüyorum.” 

Ancak çiftten nişan haberi beklenirken iki senelik ilişkilerinin bittiği haberi geldi. Çift tam olarak neden ayrıldıklarını açıklamadı.

Leila George

Sean Penn kendisinden 31 yaş küçük olan Leila George ile 2016 yılında bir ilişkiye başladı. Bu ilişki medyada çok ses getirdi çünkü Leila George’un annesiyle Sean Penn aynı yaştaydı, Leila George ise Sean Penn’in kızı Dylan Penn’den bir yaş küçüktü. Güzel başlayan bu ilişki uzun sürmedi. Çift 1 sene evli kalabildi. Leila George’un boşanma davası açmasıyla boşandılar. Ayrılma sebeplerini ise açıklamamayı tercih ettiler.

Kariyeri boyunca En İyi Yönetmen Oscar’ını alan 8 yönetmenle çalıştı:

 • John Schlesinger
 • Barry Levinson
 • Sydney Pollack
 • Kathryn Bigelow
 • Oliver Stone
 • Clint Eastwood
 • Woody Allen
 • Alejandro G. Iñárritu

Sean Penn hakkında bilinmeyenleri sizin için sıraladık. Film, dizi ve oyuncuların dünyasına dair merak ettiğiniz her şey için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek