Blog

En İyi 5 Türk Korku Filmi

Türk korku filmleri, sinemaseverler tarafından ilgi gören türler arasında yer alıyor. Yabancı yapımlarda korku türleri genelde vampir, zombi, hayalet temaları çevresinde oluşsa da Türk yapımlarında daha çok büyü ve cin gibi unsurları ele alıyor. 

Yayınlandığı dönemde büyük ilgi toplamış ve izleyenlerin korkuyu iliklerine kadar hissettiği en sevilen 5 korku filmini sizin için sıraladık:

1. Siccin 5

12 yaşındaki Hale Nevşehir’deki tarihi evlerinde annesi, babaannesi ve halasıyla yaşamaktadır. Hale babasını hiç görememiştir çünkü henüz o doğmadan babası ortadan kaybolmuştur. 

Hale’nin bir gece bir kabus görmesiyle işler değişir. Kabusta  hiç görmediği babası onu bir eve çağırır. Çağırdığı bu ev de yıllar önce 3 ayrı ailenin hayatını zindana çeviren bir ayinin yapıldığı evdir. 

En iyi Türk korku filmleri arasındaki Siccin serisinin diğer filmleri de oldukça ürkütücü. 

IMDb  Tür Yönetmen Yapım Yılı
7,1 Korku, gerilim  Alper Mestçi 2018 

 

2. Üç Harfliler: Beddua

Liseden beri arkadaş olan dört kızın hikâyesinin anlatıldığı bu filmde seyirciyi korkutmaya yönelik hızlı bir akış tercih edilmiş.

Bu dört kız arkadaş bir gün Havel adında bir şamanla karşılaşır. Bu karşılaşma tüm gidişatı değiştirecektir. Kimin ettiği belli olmayan bir bedduayla geceleri bölen kabuslar başlar. Filmde hikâyeden çok kızların gördükleri kabuslara önem verilmiş. 

Batı tarzında korku hikâyelerinde olduğu gibi korku unsurları filmin başından sonuna doğru artmıyor. Filmin her dakikasında korku devam ediyor. Filmde hikâyenin akışından çok korku unsurlarına yer verilmiş. 

IMDb Tür  Yönetmen Yapım Yılı 
8,5 Korku, dram  Alper Mestçi 2018

 

3. Cinni: Uyanış

Dilara kendi halinde yaşayan genç bir kızdır. Pek fazla sosyal hayatı olmayan Dilara bir gece bahçesinde ölü bir adamın yanında uyanır. Ev arkadaşı Merve’ye bu durumu anlatır. Merve ve Dilara bu durumu çözmek için bir hocaya ve psikiyatriste başvurur. Bu sırada paranormal olaylar devam eder. 

Türk korku filmleri kategorisindeki Cinni: Uyanış filminin yönetmen koltuğunda müzik sektöründen tanıdığımız Emre Aydın oturuyor. Psikolojik cin korkusu olan film ünlü şarkıcının ilk yönetmenlik tecrübesi. Emre Aydın filmi yönetmekle kalmayıp müziklerini de hazırlamıştır. 

10 yıldır çekilmeyi bekleyen film Çatalca’da bir villada geçmektedir. 

IBDb Tür Yönetmen Yapım Yılı
7 Korku Emre Aydın 2016

 

4. Dabbe: Cin Çarpması

Kübra define avcılığındaki lanetli olaylarıyla bilinen Kıbledere köyünün bir yerlisidir.

Kübra çocukluk arkadaşının kına gecesinde birden cinler tarafından rahatsız edilir. O geceden sonra cinler tarafından çok büyük tehdit altında olan Kübra’yı bu durumdan kurtarmak için Psikiyatr Ebru ve bir hoca gelir. Din ve bilim bu olayı çözmek için yöntemler denerken süreçler kayıt altına alınır. Zaman geçtikçe Kıbledere köyünün korkutucu gerçeği gün yüzüne çıkar. 

Dabbe: Cin Çarpması konusunu gerçek bir olaydan almıştır. Filmin konusunun geçtiği Kıbledere köyü hakkında daha birçok film ve kitap yazılmıştır. Bu filmi korku türünde ustalaşmış Hasan Karacadağ yönetiyor. 

IMDb Tür Yönetmen Yapım Yıllı 
6,8 Korku  Hasan Karacadağ 2013

 

5. Magi

Türk korku filmleri kategorisindeki filmlerden bir diğeri de Magi.

Olivia Watkins Amerika’da yaşayan bir gazetecidir. Türkiye’de yaşayan hamile kardeşi doğumu için Olivia’yı Türkiye’ye çağırır. Olivia’nın Türkiye’ye gelmesiyle kız kardeşi Marla gizemli bir şekilde ölür. Daha sonra Olivia kardeşinin ölümünü araştırmaya başlayarak esrarengiz bir olayı aydınlatmaya çalışır. 

Stephang Baldwin  ve Michael Madsen gibi ünlü Hollywood film yıldızlarının oynadığı bu film Türk yapımı olsa da İngilizce bir filmdir.

IMDb  Tür Yönetmen Yapım Yılı
6 Korku Hasan Karacadağ 2015

 

En sevilen ve en çok izlenen korku filmleri serilerinden de seçim yaptığımız liste korku filmi izlemeyi sevenler için iyi bir liste olabilir.

Bu yazımızda sizler için izlerken tüylerinizin ürpereceği en iyi Türk korku filmlerini listeledik. Daha fazla yazımız için blog sayfamıza göz atabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek