Blog

Orta Çağ’da Kısa Bir Yolculuğa Çıkaracak Diziler

Tarihe meraklı olanlar Orta Çağ’da geçen en iyi dizileri merak ediyor. Sürükleyici savaşların olduğu, bolca entrika ve sarsıcı olaylar etrafında dönüp tarihi olaylardan esinlenerek senaryosu yazılmış bu diziler pek çok kişi tarafından sevilerek izlendi ve izlenmeye devam ediyor. Bu yazımızda tarihe meraklı olanlar ve Orta Çağ’da gezintiye çıkmak isteyenler için 5 dizi önerdik.

1. Merlin

Tarihi kişiler ve fantastik unsurların bir arada kullanıldığı Merlin beş sezon boyunca geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Bu dizide Kral Arthur ve Büyücü Merlin arasındaki dostluk ve zorlukların üstesinden beraber gelmeleri anlatılıyor.

Orta Çağ’da geçen en iyi diziler arasındaki Merlin Camelot Krallığı’nda büyü yapmanın yasak olduğu dönemlerde büyü güçlerini yeni keşfeden Merlin’in Camelot Krallığına gelmesiyle başlıyor. Büyü yeteneklerini geliştirirken aynı zamanda krallığın dikkatini de çekmemesi gerekiyor. 

Kraliyet yardımcısı olmasıyla ve çevresindeki insanlar tarafından sevildikçe güçlerini gizlemesi daha da zor anlar yaşamasına neden oluyor. Aynı zamanda krallığı kötücül güçlerden de koruması gerekiyor. 

Kral Arthur ve Merlin arasındaki dostluğu anlatan pek çok sahne bulunuyor. Entrikalar, büyüler, canavarlar, cadılar ve ejderhalar… Bunun gibi daha birçok fantastik kahramanların bulunduğu Merlin dizisinin başrollerinde Colin Morgan, Bradley James, Katie McGrath ve Angel Coulby gibi başarılar oynuyor. IMDb puanı 7.9

2. Game of Thrones 

Orta Çağ ve fantastik canlılar deyince Game of Thrones’tan bahsetmesek olmaz. George R. R. Martin’in aynı isimle kaleme aldığı kitap serisinin konusuna sadık kalan dizi 2019 yılında 8. sezonuyla final verdi. 

Herkes tarafından sevilerek izlenen dizi fantastik dünya ve Orta Çağ dünyasını başarılı bir şekilde harmanlıyor ve izleyenleri ekran başına kitliyor. Dizide Westeros diyarındaki soylu ailelerin taht kavgaları, savaşları, ihanetleri ve ittifakları anlatılıyor. Yedi krallığın ve ejderhaların bulunduğu bu diyarda başka bir düşman daha vardır: Çetin ve oldukça uzun geçen kış. 

Orta Çağ’da geçen en iyi dizilerden olan kısaltmasıyla G.O.T dizisinin IMDb puanı 9,2. Dizide Jason Momoa, Emilia Clarke, Kit Harington, Maisie Williams gibi isimler oynuyor.

3. Vikings

2013 yılında History kanalında yayına giren dizi hala en sevilen diziler arasında. Viking’lerin kültürünü ve kuzey mitolojisini anlatan dizi 6 sezon. Dizi içerisinde kuzey efsanelerine oldukça yer veriliyor ve Viking yaşamına ait pek çok unsur gösteriliyor.

Sıradan bir çiftçi olarak hayatını sürdüren Ragnar gemi inşa eder ve denizlere açılır. İngiltereye baskın yapar ve bu baskın serüvenlerinin sadece başıdır. Odin soyundan geldiği düşünülen Ragnar, ailesi ve dostları pek çok başarıya imza atacak ve isimlerini dünyaya duyuracak. 

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Alexander Ludwig gibi oyuncuların oynadığı Viking IMDb’den 8,5 puan aldı.

4. The Last Kingdom 

Orta Çağ’da geçen en iyi dizilerden bir diğeri The Last Kingdom. 9. yüzyılı tasvir eden The Last Kingdom, İngiltere’nin Viking baskınlarına karşı nasıl direndiklerini, yöntemlerini ve baskınlarda yaşadıkları olayları anlatır. Viking dizisini izleyenler için The Last Kingdom, olayları bir de İngilizlerin gözünden anlatıyor. 

Tarihi gerçekliği olan bu dizi bizce mutlaka Viking dizisiyle birlikte izlenmeli. Krallık soyuna sahip Uhtred savaş sırasında paganlar tarafından esir alınır ve çocukluğunu onlarla geçirmek zorunda kalır. Yeni ailesi Vikingler olmuştur. Ragnar’ın ölmesiyle ülkesine geri döner. Krallığın başına amcası geçmiştir fakat amcası Uhtred’i öldürmek ister.

Vikingleri yok etmek isteyen İngilizler ve çocukluğunun geçtiği Vikingler arasındaki köprü olan Uhtred çelişkiye düşmüştür. The Last Kingdom’un IMDb puanı 8,5. 

Bu yazımızda Orta Çağ’da geçen en iyi dizileri listeledik. Birbirinden sürükleyici bu dizilerle siz de geçmişe yolculuğa çıkabilirsiniz. Bunun gibi daha fazla içerik için blog sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek